Yörünge Dergisi

"Türkiye’nin Entelektüel Aklının Buluşma Noktası"

Çarşamba, Şubat 21, 2024

Çöp Belediyeler ve CHP

Salgın hastalık dönemindeyiz ve bazı belediyeler çöpleri kaldıramıyor. Bu onların asli görevlerinden biri. Yoksa kaldırmıyor mu deseydim. Çöpleri kaldırmayan belediyelerin hepsi CHP belediyesi. Bu işe biraz, günlük politikanın dışında kafa yormak gerekir. Yani iktidar partisi ‘CHP demek çöp, çamur, çukur’ demektir’ propagandası yaparken sen kalk ‘al sana çöp’ dercesine işçilerin greve gitmesine sebep olacak bir yol izle. Bu kadar umursamazlık hatta boş vermişlik fazla. Sanki kasıtlı yapılıyor gibi. Bir yandan pandemi, diğer yandan iktidar partisinin propagandası varken başka bir şey söylenemez.

Sahi diğer muhalefet partileri de dahil başka hiç bir partide böyle bir durum yokken niçin CHP nin bu sorunu var? Greve giden sendikalar da CHP yi destekleyen DİSK, KESK gibi kurumlar. Desen ki iktidar partisi bu sendikalara ve CHP içine ajan sokmuş da onlar yapıyor, CHP ye destek veren o kadar kitle neden buna kanıyor? İşin aslı canları o kadar yanmış ki yasal grev haklarını kullanıyorlar. Ya aldatıldılar, size şunu vereceğiz bunu vereceğiz her gün antrikot yiyeceksiniz diye kandırıldılar ve buna inandılar şimdi önlerine konulan musakkaya bakıp itiraz ediyorlar ya ücretleri ödenmiyor,, ya da sosyal hakları budanıyor. Ya da; Kılıçdaroğlu klasiğiyle söylersek bunlar CHP yi yıpratmak için AK patiden ‘para’ almışlar. O, kendisini eleştiren kardeşi için bile bu sözü söylemişti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıklama yapmış; ‘belediyelere yardıma hazırız’ demiş. Grev kırıcılığı yapıyor desem, pandemi koşullarında halkı böylesi bir pisliğin içinde bırakmak istemeyişlerini haklı buluyorum. Hatta görevleri sayıyorum. İşçiler de zaten yeterince dertlerini kamuoyuna yansıtmış oldular. CHP nin çaresizliği, beceriksizliği ve vurdumduymazlığı da tescillenmiş oldu. Ölümden ötesi yok.

Bunlar kendi kusurlarının suçunu bile siyasi iktidara ve Cumhurbaşkanına yüklemeye kalkabilirler. 15 Temmuzun, en son Gara operasyonunun sonuçları için dahi bunu yapmadılar mı? Ülkemize yönelik dış kaynaklı mali operasyonlarda da öyle davranmadılar mı?. İktidar bizim belediyelerimize garezli davranıyor bile diyebilirler. Erdoğan Refah Partisinden İstanbul Belediye Başkanı olduğunda İstanbul’un hali pür perişandı. O zamanın açık-gizli iktidar sahipleri Refah Partisine Kunta Kinte muamelesi yapıyordu. İşi 28 Şubata ve partinin kapatılmasına kadar vardırdılar. Erdoğan hapse bile girdi. Ama İstanbul’a yaptığı hizmetler kör gözlerin bile göreceği açıklıkta.

Peki CHP liler ne yapıyor da bu durumlara düşüyorlar? Çünkü onların öncelikleri çöp değil. İşçilerin sorunları sıkıntıları değil. İstanbul’un ihtiyaçları değil. Bunlara sahip çıkıyormuşlar, iktidar ittifakı çıkmıyormuş da kendileri sahipleniyorlarmış gibi yapıp oy avcılığı yapmak. PR Çalışması yürütmek. Parayı olmadık olmadık yerlere harcamak. Atıksu arıtma tesisi ihalesine ‘temel atmama töreni’ düzenlemek.

Bu kafayla giderlerse askere tez alırlar tezkere diyeceğim ama onları seçen İstanbul halkına pek güvenemiyorum. Bakın İzmir içine düştüğü o kadar kötü duruma rağmen 35 senedir CHP yi yönetimde tutuyor. Yeri gelmişken bu yönetimlere oy verenlere de bir çift söz edeyim. Yani memnunlar mı bu durumlardan? Bütün bu eleştirilere kulak tıkıyor, bahaneler uydurmaya mı çalışıyorlar? AK partiye ‘ders’ verdiklerini düşünenler kendilerine de ders çıkarıyor mu acaba? Göreceğiz gelecek seçimlerde.

Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir