Yörünge Dergisi

"Türkiye’nin Entelektüel Aklının Buluşma Noktası"

Çarşamba, Aralık 2, 2020

Dinler Turizmi ve Fenomenolojisi

Japonlar Türkiye’ye tatile geldiklerinde tek bir yerde kalmak ister: Kapadokya.. Çünkü Şinto( Tien-Tao/ Kaminamici) inancına göre ruhlar göğe tıpkı birer balon gibi yükselirler. Zaten peribacaları da kadim Japon mitolojisindeki anlatılara uygundur.

Katolik İtalyanlar Efes’i (Selçuk) ve Meryem Ana’yı bilhassa ziyaret ederek hacı olurken tatile Antalya’yı seçerler. Çünkü I. Dünya savaşında orayı işgal etmişti dedeleri..

Müslüman Türkler Konya’da Mevlana’yı veya parası olursa Kudüs’ü ziyaret ederler. Biri yatay diğeri batınî yolculuğu anlatır. Seküler Türkler o kadar şehir içinde ya Paris’e giderler veyahut ihtişamlı mega anlatılar için Roma’yı veyahut Venedik’i ziyaret ederler.

Yunan için iki yer önemlidir; Bizans’ın başkenti hatta kendisi İstanbul (Konstantinople ) ve Ioanya kabul ettikleri İzmir (Smirna).

Diaspora Ermenileri fırsat bulsalar Doğu Anadolu’yu ziyaret edecekler veyahut İstanbul Ermenileri Erzincan, Erzurum, Van’daki harabeleri başka yerlerden çok daha fazla ziyaret ederler. Çünkü buralar “Batı Ermenistan” olup kadim Ermeni hayal ve emelleri vardır.

Sonuç: Kutsal, mekanı belirler.. Mekan denen yer ise Lyotard’in ifadesi ile “mega anlatılarla çevrilip kutsanır”. Kutsal Mekan, dindarın bilinçaltındaki ahiretten bir parçadır. Ahiretin varlığı ise o mekana ulaşıp kavuşmakla test edilir. Kendi mekanını kutsayıp ahiretinin varlığı test eden dindar ise diniyle bütünleşir.

Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir