Yörünge Dergisi

"Türkiye’nin Entelektüel Aklının Buluşma Noktası"

Cumartesi, Nisan 13, 2024

Atatürk’e Mustafa Kemal Dedi

Ben bunun üzerine yazmazdım ama bütün CHP ayağa kalkmış yazmasak olmaz şimdi.

Ne olmuş yani Atatürk’ün adı Mustafa Kemal değil mi? O kadar savaşa katılmış ‘Gazi’ değil mi? Ama iş burada bitmiyor sivri akıllı birilerinin gücüne gidiyor. Neden Atatürk demedin diye soruyorlar. Canan da kıvırmıyor, içinden geçeni dobra dobra söylüyor. İşte kıyamet bundan kopuyor; ‘vay sen Atatürk’e nasıl Gazi Mustafa Kemal dersin de Atatürk demezsin’

Başta Erdoğan olmak üzere AK Parti çevreleri de uzun süre Atatürk demeyi kabullenemediler. Şimdilerde bu soyadını da kullanmaya başladılar. Şimdi Canan Gazi Mustafa Kemal dedi diye AK Partiye mi göz kırptı; yoksa Atatürk’e Atatürk demedi diye Canan’a kızanlar ‘Atatürk’ü AK Partiye kaptırmayız’ havasındalar mı?

Bana kalırsa ben Atatürk de derim, gazi de, Mustafa Kemal de. Nüfusa kayıtlı soyadı bu; Atatürk. Üstelik Atatürk kendine ‘ÖZ’ soyadını yakıştırmış, bunu almış. Mustafa Kemal Öz olmuş. Lakin TBMM Atatürk soyadını uygun bulmuş, oy birliği ile bunu vermiş. Gazilik unvanını da meclis vermiş. ,Ben Mustafa Kemal’i de eleştiririm, Kemalizm’i de, günümüzün çakma Kemalistlerini, kalpazan Atatürkçülerini de hatta Atatürk soyadının verilmesini de. Ama nüfustaki isimleri arasında ayrım yapmam. Canan yapmış oldu; başına da belalar açmış oldu. Çünküüüü….. CHP’nin kutsalına dokundu. CHP den Atatürk’ü de çıkarırsan geriye ne kalır ki?
Canan’ın kocası kronometre tutup domuz yedi; kimin ne yediği beni ilgilendirmez afiyet olsun da, domuz yemeyi mubah görenin göz hakkı var, Müslüman’ın da gücüne gider demedi tuttu bunu sosyal medyada paylaştı. CHP’den kimse ne Canan’a ne kocasına bir şey demedi.
Canan geziye katıldı, yüzüne maske bağladı, ambulanslara taş attı yine kimse bir şey demedi.

PKK’lılara ağıt yaktı, DHKP’lilere övgü düzdü, yine kimse sen ne yapıyorsun bunlar CHP’ye uymaz demedi.

Canan il başkanı oldu, yerel seçimlerde katakulli çevirdi, AK Parti oyları yeniden saydıracaktı, allem etti kullem etti, İl Seçim Kurulu başkanını ayarladı, oyların yeniden sayımını engelledi yine kimse bir şey demedi. Çünkü bunların sonucunda seçimler yenilendi ve CHP seçimden zaferle çıktı.

Ammaaaa… Ne zaman Atatürk demedi de Gazi Mustafa Kemal dedi işte o zaman kızılca kıyamet koptu. Sen il başkanısın nasıl olur da bu partinin kurucusunu, meclis tarafından verilmiş soyadıyla değil de öğretmeninin verdiği isimle anarsın diye kızan kızana, tüvit retüvit atan atana. İşin esası Canan’ın yaptığı ayıp. Ben Canan’a kızanlara hak veriyorum. Ama, Canan’a da hak veriyorum. Zorla dedirtecek değilsiniz ya, gelmiyor kadının içinden Atatürk demek, Mustafa Kemal’in askeri demek. Kime hak vermiyorum; Canan böyleyken böyle iken onu getirip de il başkanı yapanlara, seçenlere hak vermem. Aklınız nerdeydi derim; bilmiyor muydunuz bu kadının gönlünün CHP den çok PKK da HDP de, DHKP de olduğunu derim. Deniz Baykal uyandırmamış mıydı sizleri derim.

Bana kalırsa Canan’da İnönü geni var. İnönü de Atatürk ölüp de kendisi Cumhurbaşkanı (tabi ki partisiz, tarafsız) olunca devlet dairelerinden Atatürk posterlerini, Atatürk büstlerini kaldırıp kendininkini koymamış mıydı? Paranın üzerinden Atatürk’ün resimlerini kaldırıp kendininkini koymamış mıydı? CHP den hiç kimse buna bir şey demiş mi ki Canan da çıkar içimden gelmiyor der tabi.

Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir