Yörünge Dergisi

"Türkiye’nin Entelektüel Aklının Buluşma Noktası"

Cuma, Temmuz 31, 2020

Ayasofya’nın Reel Politiği veya Fabrika Ayarlarına Dönmek

Yunan gazetesi Kathimeri’nin Orthodoxia haber ajansından aktardığı habere göre İstanbul’da bir kilisede konuşma yapan Patrik “Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi, milyonlarca Hıristiyan’ın İslam’a sırt çevirmesine yol açar” demiş. “Sağduyu ve aklın üstün gelmesini umuyoruz” diyen Patrik, Türkleri Ayasofya’nın evrensel karakterini korumaya davet ederek, müze olarak Ayasofya’nın dünyanın her köşesinden farklı kültür ve insanları bir araya getirdiğini aksi durumun Türkiye’nin aleyhinde bir hava oluşturacağını” iddia etmiş.

Bu bağlamda şunları kolaylıkla değerlendirmek mümkündür;

1. Aslında Roma Katolik Kilisesi için Roma’da bulunan Aziz Petrus Bazilikası ne ise Rum Ortodoks Kilisesi için “Hagaya Sofia (Ayasofya)” odur.

2. Yine Hıristiyanlar için her şehrin bir koruyucu azizi ve onu temsil eden bir mabedi bulunmaktadır.

3. Rumlar, İstanbul’da zınlıkta kalsalar da bu şehrin Hıristiyan kaldığının en büyük simgesel anlamı ve göstergesi Ayasofya olmaktadır. Bu da en iyi şekilde müze olarak statik hale getirilecek ve Ortodoks değerler yaşatılacaktır.

4. Patriğin Rum Ortodoksları için çok önemli bir mabedin içeriğinin korunması için de bunu istediği pekala açıktır. Zira mabedin müze olarak kalması demek mevcut İslami tüm değerlerin bizzat Osmanlının torunları tarafından silinmesi (mesela kubbesindeki Ayet’el Kürsi’nin kazınıp yerine teo-ikonografik tasvirlerin ortaya çıkarılması gibi) Bizans’ı veya Ortodoks inancını anımsatan Doğu Hıristiyan teolojisine ait tasvirlerin hatta Bizans imparatorluk simgelerinin getirilmesi önemliydi.

5. Camiye çevrilmesi demek fethin ilk gününe dönmek, teolojik açıdan Hıristiyanlar için Kudüs’ün Babil işgaline uğraması ile eşdeğerdedir. Zira her Mabet, İsa Mesih’in bedeni, İsa Mesih’in bedeni ise Göksel Kudüs’ün kendisi olup tekelci ve dışlayıcı bir tavırla cennetin bir parçasını ifade eder. İslamofobik bir ifadeyle Ortodoks teolojisi için Ayasofya’nın camiye çevrilmesiyle pagan tapınağına dönüştürülmesi arasında bir fark yoktur.

6. Bizim için ise Ayasofya’nın çevrilmesi aynı zamanda Türkiye’nin fetih ruhuna sahip çıktığının, irfanını yitirmiş bir milletin gerçek fabrika ayarlarına geri dönmesinin fenomenolojik değeri bulunmaktadır.

Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir