Yörünge Dergisi

"Türkiye’nin Entelektüel Aklının Buluşma Noktası"

Cumartesi, Ağustos 13, 2022

George Floyd’un Ölümü

Amerika’nın Minneapolis kentinde bir polis George Floyd isimli siyahi vatandaşını gırtlağına basarak boğdu. Zavallı Floyd’un son sözleri ‘nefes alamıyorum’ oldu. Bunun üzerine ABD de taşkınlığa, hatta saldırganlığa dönüşen bir protesto eylemi başladı. Eylem Floyd’un son sözleri ile başka ülkelere de sıçradı.

Gözlerimin ideolojik bağla bağlı olduğu günlerimde olsam ben de bunun bütün dünyayı ayağa kaldırmasını hatta domino etkisiyle bir sıra ‘devrime’ yol açmasını arzu ederdim. Haksızlığa karşı başkaldırıyı kutsardım. Fakat eskiden çok değerli olduğunu düşündüğüm kitle eylemlerinin günümüzde nasıl manipüle edilip amacından saptırılarak farklı mecralara taşınmaya çalışıldığını ve de hatta neofaşizmin değirmenine su taşır hale dönüştürüldüğünü fark ettiğimden beri bunlara ihtiyatla yaklaşmak gerektiğini düşünüyorum.

Aslında böyle düşünmeye başlamamın başlangıcı gezi kalkışmasıdır. Orada iyi niyet ve samimiyet olmadığını gördüm. O zamandan beri böyle niyeti üzüm değil, bağcı dövmek olan eylemlere mesafeliyim. Günümüz uluslararası koşullarının Birinci Dünya Savaşı öncesi koşullara çok benzediğini düşünen biriyim. Bunun da üçüncü bir küresel savaşın alt yapısını oluşturduğuna inanıyorum. Dolayısıyla her türlü ‘karışıklık’ ve anarşizm ortamı bu ateşe benzin döker.

Ne antik Mısır, ne antik Roma ne de geçmişteki diğerlerinin hiç biri Amerikan köleciliği kadar acımasız bir köleci toplum olamadı. Kunta Kinte’nin öyküsünü izlediğimden beri böyle düşünürüm. Amerikan köleciliği en vahşi, en acımasız, en gaddar köleciliktir. Öyle ki geride, etkileri hala süren kalıcı bir ırkçılık bırakmıştır. Ku Klux Klan gibi bir ırkçı örgüt Amerika’ya özgüdür. NAZİ lerden farkı yoktur. Çoğu faşist yöntemlerde onlardan bile daha ileridir. Canlı canlı insan yakma ayinleri vardır.

Bu ırkçılık Amerikan toplumunun genlerine işlemiştir. Almanya’da önemli bir NAZİZM karşıtı demokratik kamuoyu vardır. Fakat Amerika’da böyle güçlü bir anti ırkçı irade yoktur. O nedenle sık sık özellikle devlet güçlerinin ırkçı uygulamaları hatta cinayetleri, ve de bundan cesaret alan sivil ırkçılık eylemleri görülmektedir. Amerikan devleti bu eylemler karşısında öylesine ‘hoşgörülüdür’ ki ‘ (siz bunu görmezden gelmek hatta göz yummak olarak anlayın) Kızılderili kafa derisi getirene para ödülü ödendiği günleri hatırlatmaktadır.

Düşünebiliyor musunuz bütün bu işler siyahi bir Genel Kurmay Başkanı ve de siyahi bir Devlet Başkanı görevlendirebilmiş bir ülkeye özgüdür. Bu görevlere gelen siyahiler göstermelik olmaktan öte değillerdir.

Şimdi gelelim bu durumdan vazife çıkarmaya çalışanlara. Ben bunların derdinin (elbette samimi olanları ayrı tutarım) bu haksızlığa karşı olmak olduğuna inanmıyorum. Onların derdi başka. Yukarıda değindim; başka amaçlar için böylesi bir durumdan faydalanmaya, daha doğrusu bunu kullanmaya çalışıyorlar. Öyle olmasa işin içine biran önce şiddet katmaya çaba harcamazlardı. Demokratik usulleri kullanırlardı.

Bakınız HDP ye. Kürtçenin yasak olduğu günleri çoktan geride bıraktığımız ülkemizde ‘Kürtçe müzik dinlediği için öldürüldü’ yalanıyla nasıl da bir ‘Can’t breathe’ icadı çıkarma peşinde. Herkes şunu öğrenmeli ki gerçeğe dayanmayan hiç bir kışkırtma karışıklık çıkarmak isteyenlerin işini görmeyecektir. Yalanla çok az kişiyi kandırabilirsiniz. Onların en önemli kısmı da siz kendinizsinizdir.

Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir