Yörünge Dergisi

"Türkiye’nin Entelektüel Aklının Buluşma Noktası"

Pazar, Temmuz 3, 2022

Sınırların Ötesindeki Türkiye

Bu haftanın en çok konuşulan konusu Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT), Somali’de gerçekleştirdiği başarılı operasyondu.

Bölgede oldukça başarılı “İstihbarat Mühendisliği” çalışması gerçekleştiren MİT, teröristler tarafından Kenya’da kaçırılıp Somali’ye götürülen İtalyan vatandaşını sağ salim kurtardı.

Yıllardır teröre karşı mücadele veren MİT personelinin deneyimleri, tecrübeleri, teknolojiyle birleştiğinde böyle harika sonuçlar ortaya çıkıyor. İstihbarat konusundaki başarımız ülkemiz adına bir gurur kaynağı, bu noktada MİT personellerini canı gönülden kutluyoruz.

Bir yıldır kayıp olan ve akıbeti bilinmeyen İtalyan vatandaşının kurtarılması için İtalya’nın resmi talebi üzerine Aralık 2019 yılında çalışmalara başlayan MİT, bölgedeki yerel istihbarat ağını, teknik imkanlarını, özgün istihbarı metotlar üzerinden geliştirerek kaçırılan İtalyan vatandaşının yerini çok kısa sürede tespit etti.

MİT tarafından noktasal olarak belirlenmiş hedef alanlarına sızan istihbarat timleri, kaçırılan İtalyan vatandaşını burnu bile kanamadan kurtardı ve ülkesine teslim etti.

Başarılı operasyonun arkasında çok yönlü çalışma ve istihbarat mühendisliği yatıyor.

Binlerce yıllık kadim medeniyetimiz sayesinde dünyada güçlenen Türkiye’nin etki alanı, sınırlarının çok daha ötesinde hissedilmekte. Kendi ülkemizin sınırlarından daha büyük bir milletiz. Bu da Orta Doğu ve Afrika’da kendini göstermekte…

MİT VE GÜVENLİK GÜÇLERİMİZ AYNI MÜCADELEYİ VERİYOR

Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanlığı yurt içindeki terörist sayısının 500’ün altına indiğini açıkladı. İstihbarat teşkilatlarımız, yurt içi ve yurt dışındaki teröristlerin kim olduğunu biliyor. Yakalanmaları ve etkisiz hale getirilmeleri an meselesi. Hem MİT hem de güvenlik güçlerimiz teröre karşı aynı mücadeleyi veriyor. Hepsini gönülden tebrik ediyoruz.

ABD-Türkiye ilişkilerinin niteliği giderek değişmekte. Bu değişim ülkemizin lehine bu şekilde devam ettikçe bir süre sonra ABD PYD/PKK ve FETÖ’yü çöp kutusuna atmak durumunda kalacaktır. Küresel değişim Çin ile mücadelede ABD’yi bazı tercihler yapmaya zorlamaktadır. Bu süreçte Türkiye’nin birincil tercihler içerisinde yer alacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Hep birlikte bu süreci göreceğiz. Emperyalizm aklı budur. Ülkemizin gün geçtikçe büyüyen gücü sayesinde, emperyalistlerle iş tutan terör örgütlerinin hizmet ettikleri efendileri tarafından çöpe atılma zamanları da yaklaşmakta.

ABD’NİN SUUDİ ARABİSTAN POLİTİKASI DEĞİŞTİ Mİ?

Suudi Arabistan kendi içinde kaynıyor, süreçler çok kırılgan bir hale geldi. ABD Başkanı Trump, Kral Selman ile telefon görüşmesi yaparak Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a ciddi bir mesaj verdi. Veliaht Prens Muhammed bin Selman boşa çıkarılmış gibi gözüküyor.

ABD’nin Yemen’e 225 milyon dolar maddi yardımda bulunacağını açıklaması ise bölge için diğer önemli bir gelişmeydi. Biliyorsunuz, Suudi Arabistan’ın Yemen’de İran’ın desteklediği Husilere karşı MbS lider(siz)liğinde hiçte başarılı olamayan bir mücadelesi var. ABD’nin bölgeye yardımı Suudi Arabistan’ın politikalarıyla örtüşmüyor. Bu politik ayrışma S.Arabistanı köşeye sıkıştırabilir. ABD için Veliaht Prensin suyu ısındı mı, bunu önümüzdeki dönemde göreceğiz.

BÖLGESEL AYRIŞMALAR DERİNLEŞİYOR

İran ve Rusya arasındaki bölgesel ayrışmalar her geçen gün derinleşiyor. İran’ın bölgede güçlenmesi Rusya’yı, Esed rejiminin Rusya’ya bağlı olması da İran’ı rahatsız ediyor. Esed’in sürekli Rusya’dan taleplerden bulunması ise Rusya’yı tekrar rahatsız ediyor.

Türkiye ve Rusya arasındaki stratejik iş birliğinin derinleşmesi Esed üzerinde bir baskı sağlamakta. Rusya, Esed’in zaman zaman İran’a yönelimlerde bulunmasından da rahatsız. İran, Rusya’nın İsrail politikası nedeniyle kendisini İsrail karşısında yalnız bırakmasından hiç memnun değil.

Dolayısıyla bölgede tam bir rahatsızlık hali var, önümüzdeki süreçlerde Esed ile ilgili önemli gelişmeler yaşanabilir. Yakinen takip ediyoruz.

Devamı İçin

https://www.aksam.com.tr/yazarlar/eray-gucluer/sinirlarin-otesindeki-turkiye/haber-1073736

Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir