Yörünge Dergisi

"Türkiye’nin Entelektüel Aklının Buluşma Noktası"

Salı, Temmuz 16, 2024

‘Barış Pınarı’na devam mesajı

ABD ve Rusya ile yapılan anlaşmalar neticesinde Barış Pınarı Harekatı’na ara verildi. Tabii, terör örgütünün sınırdan 30 kilometre öteye çekilmesi, Tel Rıfat, Münbiç, Resulayn’ı tümüyle boşaltması ve daha bir sürü şartı yerine getirmesi kaydıyla. Washington’ın, harekata ara verilmesinin üstüne yatarak YPG’ye gerekli direktifleri vermediği anlaşılıyor. Nitekim Resulayn’ın doğusunda hâlâ terör unsurları bulunuyor.

Rusya ile yapılan mutabakata göre de terör örgütünün Tel Rıfat ve Münbiç’i tümden boşaltmaları gerekiyordu ama bu konuda da Türkiye’nin beklentisi karşılanmış değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin dünkü grup konuşmasında bu konuda şu bilgileri verdi: “Mutabakatla belirlenen güvenli bölge içerisinde hâlâ teröristler olduğunu biliyoruz. Ne Tel Rıfat’ta, ne Münbiç’te ne Resulayn’ın doğusundaki bölgeler teröristlerden arındırılmış değil.”

Erdoğan bu tespiti yaptıktan sonra “Bu duruma seyirci kalmayacağız” uyarısında da bulundu. Erdoğan, ayrıca “Suriye topraklarında terör unsurları bitene kadar Türkiye’nin mücadelesinin devam edeceğini” vurgulaması da Ankara’nın kararlılığını gösteriyor.

Erdoğan’ın kararlılığını ifade eden şu açıklamaya özellikle dikkatleri çekmek isterim: “Duymayan kulaklar duysun, görmeyen gözler görsün, nasırlaşmış yürekler artık bunu anlasın; Türkiye, Suriye topraklarında tek bir terörist kalmayıncaya kadar mücadelesini sürdürecektir. Amerika ve Rusya ile vardığımız bir mutabakat var, biz buna bir şartla bağlıyız. Muhataplarımızın da sözlerini yerine getirmeleri halinde bu geçerlidir. Hâlâ teröristlerin bulunduğunu biliyoruz. Bizi teröristleri buralardan çıkarttık diye aldatamazlar. Daha arındırılmış değil.”

Rusya ve ABD’nin, Barış Pınarı’na ara verilmesini yanlış yorumlamaması gerekiyor. Ankara, sahada iki ülkenin de mutabakatların gereğini yerine getirmediğini görüyor. Erdoğan’ı geçiştirebileceklerini düşünüyorlarsa kısa süre sonra yanıldıklarını anlayacaklardır. Fırat’ın doğusuna yönelik bir operasyona ihtimal vermemelerine rağmen Ankara nasıl harekete geçtiyse, yarın da varılan mutabakatların gereğine uyulmadığı için Türk Silahlı Kuvvetleri, Barış Pınarı’na kaldığı yerden devam edebilir.

Kurtuluş Tayiz/Akşam

Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir