Yörünge Dergisi

"Türkiye’nin Entelektüel Aklının Buluşma Noktası"

Salı, Aralık 7, 2021

İnsanlık Mı?

İnsanlık; başkalarının yüzüne dost görünüp arkasından kuyusunu kazmak mı? Ya da insanların başarısını kıskanıp  daha çok başarılı olmasına engel olmak mı?

İnsanlık; huzurun olduğu yerde huzursuzluk yaratmak mı ? Haksız yere insanlara iftira atmak ve onları dostlarına küçük düşürmek mi ?

İnsanlık; -düşene el uzatıp  kaldırayım demek yerine- bir de ben vurayım mı demek ?

İnsanlığımızı kaybettiğimiz yerde dostlarımızı, arkadaşlarımızı, hayatımızı kaybetmiş  oluyoruz. Ne kadar kabullenmesek de etraftaki insanlara zarar verdiğimizde çevremizdeki dostların teker teker kaybedildiğini görmezden geliyoruz. Herşey Sadece çok kazanmak hırsından öne çıkıyor. İnsanlara yardım ederek onlara huzurlu bir hayat yaşamasına yardımcı olarak çevredeki dostluk zincirini genişleteceğimiz yerde, tersini hayatı daraltıp nefes alınmayacak bir hale getiriyoruz. Belki kendimizi değil ama etraftakilerin bundan etkilenmesine ve onların zarara uğramasına sebep oluyoruz.

Şimdi geçmişe bir bakın ve düşünün lütfen. Hak yediğiniz yerde durun ve yaptığınız yanlışları düzeltmeye çalışın.

Bir dost kazanmak o kadar kolay değil ama kaybetmek ise bir saniyelik olay.  İnsanlığımızı, dostluklarımızı ve en önemlisi dostlarımız kaybetmeyelim.

İnsan olmak o kadar kolay değil insanlık başka bir şey. Aramızdaki insan kılığına girmiş yaratıkları kendimizden ve çevremizden uzaklaştıralım.

İnsan doğup insan kalabilene…İnsanca yaşayabilene ne mutlu! Sevgiyle kalın.

Hacı Arıcı

Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir