Yörünge Dergisi

"Türkiye’nin Entelektüel Aklının Buluşma Noktası"

Cumartesi, Haziran 25, 2022

Düştü de Ne Oldu?

Adamın dilinde tüy bitti ‘düşürün faizleri’ diye diye. Kimse tınmadı. Tam tersine alttan alttan ‘bu yanlış, yapmayalım’ dediler. Muhalefet kah kah güldü; ‘ekonominin yasalarını bilmiyor’ diye dalga geçtiler. Faizler düşerse enflasyon ve döviz yükselirmiş. Hepsi ‘faiz lobisine’ çalıştılar.
Ali Babacan’la başladı direnme. Aşamadı Erdoğan bir türlü onu. Daha doğrusu bu faizci cepheyi aşamadı. Bir şablon bellemişler, olmaz da olmaz. Bas bas bağırdı Erdoğan, ‘faizler yüksek tutulursa ekonomi ölür, sermaye üretime değil, faize akar’ diye. Dinletemedi kimseye.
Sonunda sözünü dinleyecek bir MB başkanı buldu. Önceki gün faizler hem de 4.25 puan düşürüldü. Dövize baktı herkes. O da ne? Döviz beklenenin aksine düşmeye başladı. Bakalım bu test ne kadar sürecek. Dövizde bir miktar yükselme dahi normaldir. Eğer enflasyonda da düşme olursa bütün bu itirazcı cephenin Erdoğan’dan özür dilemesi gerekecek. Ama onlar işi pişkinliğe vuracaklar.
Doğrusu risk altında olan Erdoğan. 31 Martta istediği sonucu alamadıysa bunda ekonomik tıkanmışlığın payı büyüktür. Şimdi kılıcını kördüğüme vurdu; çözülürse yapanlar pişman olmaz yeni yollar dener. Çözülmezse de Erdoğan yeni yollar dener. Benim düşüncem Erdoğan gibi. MB Doğruyu yaptı. Kesin sonuç için biraz sabır gerekecek.
Firuz Türker

Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir