Yörünge Dergisi

"Türkiye’nin Entelektüel Aklının Buluşma Noktası"

Çarşamba, Kasım 29, 2023

Ne Yaptın Sen Müberra

Eğer oylar yeniden sayılmış olsaydı AK parti çıkan sonuca razı olacak ve İBB başkan seçimi yenilenmeyecekti. AK Parti oyların yeniden sayılması için haklı gerekçelerle ilçe seçim kurullarına itiraz etmiş, kurullar da bu başvuruyu haklı bulmuş, yeniden sayım kararı almışlardı. Ama CHP, bir üst kurul olan İl Seçim Kurulu nezdinde yeniden sayıma itiraz etti. İSK da yetkisinde olmamasına rağmen sayımları durdurdu. Bunun üzerine AK Parti de YSK ya itiraz ederek bu kararın iptalini talep etti. YSK, kararı kaldırdı. Ama sayımlar yapılmadı. Sadece iptal oyların sayımı yapıldı. Bu şekildeki sayımda Binali Yıldırım lehine büyük fark ortaya çıkınca bu kez AK parti YSK ya ‘olağanüstü’ itirazla seçimin yenilenmesini talep etti.

Hikaye böyle. Son günlerde bu hikayeye eklemeler 0ldu. Sayımların iptal kararının nasıl alındığına ait kamera görüntüleri çıktı ortaya. İstanbul il seçim kurulu başkanı hakim Müberra Gürdal, yanındaki iki üye hakimle birlikte mesai dışı olarak saat 20.10 da makamına geri geliyor. Ardından Bülent Tezcan başta olmak üzere CHP yetkilileri de adliyeye geliyor. O saatte nasıl güvenlikten geçip içeriye girebiliyorlarsa. Müberra Gürdal ve üye hakimler mesai dışı olarak CHP nin dilekçesini işleme koyuyorlar ve İl seçim kurulu hemen kararı yazıp imzalayarak CHP yetkililerine veriyor. Onlar da bu kararla apar topar ilçe kurullarına gidip sayımı durduruyor. Neden durduruyorlar? Hani bunlar oy çalmamışlardı ya; işte çalmadıkları ortaya çıkmasın diye herhalde.

Müberra hanım seçimin hemen sonrasında emeklilik dilekçesi vererek emekli oluyor. Diğer iki hakim sanırım hala görevde. Fakat emekli olmak yaptıkları usulsüz işlemden dolayı ceza alınmasından kurtarmaz. HSK İnceleme başlatmış. Sonuç çıkar çıkmaz ama bunun için AK partinin suç duyurusunda bulunması yerinde olur.

Müberra hanım kim bilir kaç yıllık hakim. Sen emekli zamanına gel, kalk böyle bir skandalla meslek yaşamını tamamla. Birileri de kalksın seçimi yenileme kararına kabul oyu veren YSK üyelerine ‘çete’ diye hakaret etsin. Benim merak ettiğim Müberra hanım böyle bir usulsüzlüğü neden yaptı? Gönlü CHP de olduğundan, içinde ‘Atatürk sevgisi’ taşıdığından, seçimi kazanacak olanların ‘mürteci’ olduğuna inandığından mı acaba? Diyelim bundan yaptı. O zaman ben ona fazla kızmayacağım. İnandığı şeyler uğruna kim bilir kaç yıllık meslek itibarını yerle bir etmeyi göze almış demek ki diye bakacağım. O zaman da yargılanacak ve cezası neyse çekecek. Birileri onların yargılanmasını engellerse de ömrünün kalan kısmını lekelenmiş bir hakim olarak geçirecek. Hatta yıllar sonra bile böyle bir hakim vardı, şöyle şöyle yapmıştı diye anılacak ve CHP nin usulsüzlüklerine bir örnek daha eklenmiş olacak.

Ama eğer; maddi bir çıkar karşılığında yaptıysa daha da fena. Ne aldıysa onlar çocuklarının torunlarının kursağında kalacak. Kendisi ilahi adalete inansa da inanmasa da bu böyle olacak. Tabi böyle bir şey varsa ne kendisi itiraf edecek ne de CHP liler bunu söyleyecek. Ama hepsi bilecek ki Ekrem İmamoğlu seçilmiş görünmüşse bu sayede almıştır 18 günlük mazbatayı. Ve asayı yukarı atıp yere düşünceye kadar yapacağını yapmış, verileri yasadışı olarak kopyalamıştır. Şimdi kıvıracaklar öyleydi böyleydi. Ne yani; hepiniz oradaymışsınız işte. Kayıtlar ortada. Binali beyin on parmağı dünya ahrette yakanızda.
Firuz Türker

Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir