Yörünge Dergisi

"Türkiye’nin Entelektüel Aklının Buluşma Noktası"

Cuma, Haziran 9, 2023

Liderlerin 19 Mayıs Samsun Fotoğrafı ve ABD – İngiltere / Çin Rekabetinin Türkiye’ye Yansıması

Kamuoyunda geniş yankı uyandıran, Samsun’daki 19 Mayıs töreninde Tütün İskelesi’nde siyasi parti liderlerinin yer aldığı fotoğraf karesini hatırlıyor musunuz?

31 Mart yerel seçimlerinden sonra, “Türkiye İttifakı” çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu açıklamasının ardındançektirilen ‘Liderler fotoğrafı’ ile ilgili “Türkiye düşmanlarına ‘100 yıl da geçse unutmadık. Aynı yerde bir ve beraberiz’ mesajıdır.”  yorumları yapılmıştı.

Ancak fotoğrafta yer almayanlar da vardı; toplamda yüzde 20’nin üstünde oy oranına sahip HDP ve İYİ Parti liderleri gibi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan19 Mayıs törenlerine partisinin çağrılmamasına tepki göstermişti.

Samsun‘daki devlet töreninde yer almayan bir diğer muhalefet partisi ise İYİ Parti‘ydi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Samsun‘da partisinin kutlamalarına katılırken, devlet törenine gitmemişti.

Akşener, “Davet ediliş tarzını doğru bulmadığı için” Samsun’daki devlet törenine katılmamıştı. (!)

Fotoğraf karesinde ilginç olan Çubuk’ta katıldığı şehit cenazesinde inek hırsızıOsman Sarıgün’ün yumruklu saldırısına uğrayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun  Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geçmiş olsun mesajı almamasına rağmen ‘goşgura goşdura’ toplantıya katılmasıydı.

Fotoğrafta MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli ile Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in yer alması kimseyi şaşırtmadı.

Ancak CHP lideri kadar belki daha fazla AK Parti karşıtı söylemleri ile dikkatleri çekenSP lideri Temel Karamollaoğlu’nun  kadraja girmesi gerçekten ilginçti.

Vatan Partisi’nin İzmir, İstanbul ve Ankara’da ‘Üretimde Atılım için Türkiye-Çin İşbirliği’ toplantısı düzenlemesinin ardından, HDP ve İYİ Parti liderlerini içermeyenFotoğraf’ın kime karşı, kimin yanında bir  “>” olduğu şimdi daha iyi anlaşılıyor.

ABD ile Çin arasındaki Huawei krizi Türkiye’yi öne çıkardı…

ABD’nin Çin merkezli iletişim ve bilişim firmalarına savaş açmasının en büyük kurbanı; “Made in China 2025” projesinin önemli sacayakları olan Huawei ve ZTE isimli dev Çin şirketleri. Huawei şirketi büyük oranda Çinli Lee ailesinin kontrolünde.

Trump yönetiminin “kara liste“ye aldığı Çinli HuaweiTürkiye’yi bölgesel üsolarak konumlandırdı. Türkiye, Çinli Huawei’nin hem Doğu Avrupa hem deOrtadoğu ve Kuzey Afrika pazarları için merkez konumunda

İki yılda Türkiye’deki pazar payını yüzde 3’ten yüzde 30’a çıkaran şirketin en büyük ikinci AR-GE merkezi de Türkiye’de bulunuyor.

İzmir Limanı’nı, Çinli Lee ailesi işletiyor…

2007’de İstanbul’dan sonra Türkiye’nin en büyük ihracat limanlarından İzmir Limanı’nın işletim hakkını 1 milyar 275 milyon dolara Çinli dolar milyarderi Li Ka Shing‘in sahibi olduğu Hutchison firması almıştı.

Bu ihale sonrası Lee ailesinin İllüminati’nin en güçlü ailelerinden olduğu Türk medyasında yazıldı çizildi. Hatta Lee Ailesinin; Rothschild Ailesi’nin “Emanetçisi” yani “taşeronu” olduğu belirtildi.

Doğu Perinçek’in önderlik ettiği “Üretimde Atılım için Türkiye-Çin İşbirliği” toplantısının ilk önce neden İzmir’de düzenlediği daha iyi anlaşılıyor.

Vatan Partisi’nden İzmir, İstanbul ve Ankara’da ‘Üretimde Atılım için Türkiye-Çin İşbirliği’ toplantısı 

Vatan Partisi’nin davetiyle İzmir ve İstanbul’dan sonra Green Park Ankara Hotel’de düzenlenen “Üretimde Atılım için Türkiye-Çin İşbirliği” toplantısına Çinlidiplomatlar, Türkiye’nin önemli iş insanları ve ekonomi yöneticileri katıldı.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek açılış konuşmasına oldukça iddialı bir sözle başladı. “Yeni bir dünya kuruluyor. Atlantik Çağı arkada kalmaktadır. İnsanlık, Asya Çağı’na giriyor” dedi.

Toplantının sürpriz katılımcılarından bir diğeri de 4.8 milyar dolar serveti ileTürkiye’nin en zengin insanlarından, servetinin önemli kısmını İngiltere’ye taşıyan veKraliçe koruması alan, İngiltere’deki yatırımları nedeniyle Ülker Türkiye’den kaçıyor” iddialarına  muhatap olan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker“Hepimiz Çin tarafındayız”  sözleriydi.

Murat Ülker, 2017 yılında Forbes Türkiye’nin hazırladığı ”En Zengin 100 Türk” listesinde 3 milyar 700 milyon dolarlık servetiyle 1. sırada yer almıştı.

Diğer katılımcılar; Çin Halk Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Deng Li, Siyasi Müsteşarı Wang Fei, Basın ve Halkla İlişkiler Müsteşarı Xie Xinxing, Ekonomi ve Ticaret Ataşesi Li Qian ve Çevirmen Wang ES Mali Yatırım Yönetim Kurulu BaşkanıEthem Sancak, Okan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Okan, Onur Air Yönetim Kurulu Başkanı Cankut Bagana, Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Gamze Yalçın, Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin, Şanlıurfa Birecik Belediye Başkanı Mahmut Mirkelam, Adana Kozan Ticaret Odası Başkanı Mustafa Kandemir, Türk İş Genel Teşkilatlandırma SekreteriEyüp Alemdar ve eski Orman Bakanı Arif Sezer.  

Ethem Sancak’ın zaten Doğu Perinçek ile iltisakı biliniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Doğu Perinçek arasındaki yakınlaşmanın mimarı da Ethem Sancak. 

CHP’nin finans kaynağı İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı, İngiltere’de The University of Birmingham’da Uluslararası Bankacılık ve Finans konusunda yüksek lisans programını tamamlayan, 2017’de Harvard Business School’da İleri Düzey Yöneticilik Programı’na katılan Gamze Yalçın’ın orada olmasına ne demeli?

İngiltereÇin’le ekonomik ilişkilerini güçlendirme yolunda adımlar atıyor.

Londra merkezli finans şirketleri Pekin’de soluklanıyor. Çünkü paranın kokusunu alan bankerler kuşağı çok iyi biliyor ki; yeniden yükselen Çin’le beraber dünya ekonomik merkezi de Asya Pasifik bölgesine kayıyor.

Büyüyen Çin’in arkasındaki Avrupalı güç, İngiltere.

Osman Bölükbaşı / Doğu Perinçek ve Bekri Mustafa… 

Osman Bölükbaşı’nı gençler bilmez.

27 yıllık siyasi mücadelesinde coşkulu mitingleriyle Türk siyasetinde derin izler bırakanBölükbaşı, güzel ve heyecanlı konuşmalarıyla her ne kadar Türk halkında büyük beğeni toplasa da sandıklarda beklediği oy oranına hiçbir zaman ulaşamayan talihsiz liderlerdendi.

Meydan mitinglerinde Bölükbaşı’nı alkışlayan eller, seçimlerde başka partilere oy verdi. Bu duruma defalarca şahit olan Bölükbaşı kendisini dinlemek için toplananlara “Alkışlar bize, oylar DP’ye” diyerek takılırdı.

Miting meydanlarında Bölükbaşı’nı coşkuyla dinleyen büyük kalabalıkların, seçim sandığında partisine oy vermemelerine kızan Osman Bölükbaşı, bir konuşmasında “Bizim tanesi çıkmayan harmanımız boldur. Sapı uzun, tanesi kıt Türk milleti; meydanlarda veriminiz bol, benden alkışlarınızı esirgemezsiniz, ama sandık başına gidince başkasına oy verirsiniz” demişti.

Yıllardır parti genel başkanlığı yapan Doğu Perinçek de  özverili insanüstü çabasına, renkli kişiliğine ve hitabet yeteneğine  rağmen Osman Bölükbaşı ile  aynı kaderi paylaşıyor. Alkış çok oy yok!

Doğu Perinçek’in ekonomi hamlesi, Bekri Mustafa’nın Ayasofya’ya Başimam olması gibi yorumlanır mı? 

Bekri Mustafa; 17. yüzyılda İstanbul’da yaşamış, içkiye düşkünlüğü ve hazırcevaplığıyla ünlü, hakkında birçok fıkra anlatılan, tanınmış bir halk tipi. Kendini genç yaşında “içki”ye verdiği, “Gece-gündüz içtiği” için “Bekri” namıyla ün yapmış ve 41 yaşında ölmüştü.

Ayyaşlığın piri” olarak kabul edilir.

İstanbul’da onun adına yapılan türbesi bile var. Fıkraları ise gülünmeyecek gibi değil.

Bekri Mustafa, “Küçük Ayasofya Camii”nin önünden geçmektedir. O sırada musallada bir tabut vardır, fakat namazı kıldıracak imam ortalarda yoktur.

Cemaatin, beklemekten canı sıkılır ve başında kavuğu, sırtında cübbesiyle oradan geçen Bekri Mustafa’yı “hoca” zannederek namazı kıldırmasını söylerler.

-Yok, ben hoca değilim” dese de, dinlemezler ve zorla öne geçirirler.

Bekri Mustafa namazı kıldırdıktan sonra tabutun örtüsünü açar ve ölünün kulağına bir şeyler fısıldar. Cemaat, ölüye ne söylediğini merak eder.

Bekri Mustafa gülerek cevaplar: “-Sen şimdi aramızdan ayrılıp ahirete gidiyorsun. Eğer orada, bu dünyanın ahvalini sana sorarlarsa, Bekri Mustafa Ayasofya’ya imam oldu dersin. Onlar durumu anlar…” dedim der.

Bu fıkrayı anlatan ekonomi uzmanı dostum, Vatan Partisi’nin SuriyeİranRusya veÇin ile Türkiye’nin yakınlaşmasında büyük rol oynadığını ama ekonominin kurallarının daha farklı olduğunu söyledi. Ben anlamadım.

İngiltere Çin Konsorsiyumu, Amerika’ya karşı Türkiye’yi üs tuttu…

ABD, Tahran’dan Suriye ve Lübnan üzerinden Akdeniz kıyılarına ulaşan İrandenetiminde bir koridorun oluşmasını engellemek için El Kaide bağlantılı teröristlerle işbirliği yapmakta sakınca görmedi.

Çünkü bu işbirliği İran’ın kurmak istediği koridor üzerinden Çin’in yayılma hamlesine bir cevap olabilecekse neden olmasındı?

ABD ordusu, zaten, İran’ı kuşatan düzinelerce üsse, savaş gemisine ve uçak pistine yaklaşık 50.000 asker yerleştirmiş durumda. ABD Donanması’nın Ortadoğu ileKuzey Afrika’da devriye gezen Beşinci Filosu’nun, Bahreyn’deki daimi üste en az7.000 askeri bulunuyor. ABD ordusunun Kuveyt’te bulunan Merkez Komutanlığı’nda, aşağı yukarı 13.000 askeri mevcut.

Katar’daki El Udeid Hava Üssü’nde 10.000 asker yerleşik.

Birleşik Arap Emirlikleri, El Zafra Hava Üssü’nde bu rakam 5.000 ABD askerineulaşıyor.

Halen en az 5.200 ABD askeri Irak’ta.

Washington, ayrıca, bölge genelindeki ülkelerde, CIA ile beraber faaliyet gösteren binlerce özel kuvvet askerini konuşlandırdı. Bunlar, Yemen’deAfganistan’da,Irak’ta ve Pakistan’da suikastler ve keşif görevleri gerçekleştiriyor.

Amerika bu yığınağı neden yapıyor? 

ABD, küresel şirketlerini denetleyen egemen seçkinlerinin, enerji zengini ve jeostratejik açıdan kritik önem taşıyan Ortadoğu üzerindeki tartışmasız egemenliklerini sağlamlaştırma amacı ön planda olduğu gibi bir diğer neden de kendisine küresel rakip gördüğü Rusya’nın ve Çin’in etkisini geri püskürtme çabası.

Türkiye, Atlantik Çağını arkada bırakan Asya Çağı’na kimle giriyor?

Ankara’da düzenlenen “Üretimde Atılım için Türkiye-Çin İşbirliği” toplantısının açılış konuşmasını yapan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in “Yeni bir dünya kuruluyor. Atlantik Çağı arkada kalmaktadır. İnsanlık, Asya Çağı’na giriyor” sözleri, Türkiye’nin “Müesses Nizam” olarak izleyeceği yeni rota hakkında sinyaller veriyor.

Türkiye çok önemli bir gelişme olmadıkça Britanya ve Çin Konsorsiyumu’nun ‘One Belt One Road-Bir Kuşak Bir Yol” projesinde kendisine verilen rolü üstlenmişe benziyor.

NATO müttefiki ABD’nin Türkiye’den vaz geçmesini beklemek beyhude.

Yeni kurulacak partilerin alacakları pozisyona göre ABD’nin tavrı nasıl olacak göreceğiz.

Trump ve Erdoğan arasındaki uyumlu diyalog, şimdilik Erdoğan’ın ABD’ye ters düşmemeye çalıştığı şeklinde yorumlanabilir. Ancak kabinesindeki bazı isimlerin Londratemasları herkesin onun gibi düşünmediğini gösteriyor.

Bayram’dan sonra yeni yol haritası nasıl çizilir bir görelim!

.

Ömür Çelikdönmez

Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir