Yörünge Dergisi

"Türkiye’nin Entelektüel Aklının Buluşma Noktası"

Çarşamba, Haziran 19, 2024

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: İslam ve Terör İfadelerini Kullanarak Müslümanları Hedef Haline Getirdiler

Yeni Zelanda’da iki camiye gerçekleştirilen saldırı sonrası Prof. Dr. Nevzat Tarhan, teröristin oyun oynar şekilde insanları öldürmesini ve bunu canlı yayında yayımlamasını aksam.com.tr’ye değerlendirerek, “11 Eylül saldırıları sonrası dünya basını “İslami terör” vb. ifadeleri kullanarak ve daha sonrasında Hollywood filmlerini yayımlayarak terör ve İslam kelimelerini insanların bilinçaltına yerleştirdi ve böylece Müslümanları hedef haline getirdi.” şeklinde konuştu. Tarhan, cani katil için ise, “Bu kişilere teflon kişilik tanımlaması yapılır. Suçluluk duymazlar, vicdan azabı çekmezler.” ifadelerini kullandı.

Yeni Zelanda’da 49 kişinin öldürüldüğü ve 20’den fazla kişinin yaralandığı terör saldırısı sonrası Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aksam.com.tr’den Ezgi Aşık’ın sorularını yanıtlayarak, terör saldırısını gerçekleştiren teröristin kişiliğine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

49 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının 90’lı yıllarda ABD’de gerçekleşen Timothy olayını hatırlattığını belirten Nevzat Tarhan, saldırganın mahkemeye giderken, “Ben bu toplumun ürünüyüm.” sözlerini hatırlatarak dünyadaki konjonktürün değiştiğini ifade ederek, ” Bireysel teröristlerin saldırıyı gerçekleştirirken popüler konulara odaklandığını.” belirtti.

Saldırganın yayımlanan görüntülerinde açık bir şekilde kin ve nefretle dolu olduğunu söyleyen Tarhan,” Bu İslamofobinin şiddete dönüşmesidir. Bu teröristi etkileyen bazı uluslararası etkenler var. 11 Eylül saldırıları sonrası dünya basını “İslami terör” vb. ifadeleri kullanarak ve daha sonrasında Hollywood filmlerini yayımlayarak terör ve İslam kelimelerini insanların bilinçaltına yerleştirdi ve böylece Müslümanları hedef haline getirdi. Bütün bunların sonucunda ise insanların ruhları kirlendi ve algıları ile oynandı. Sonuç olarak küresel sistem yağmur ekti şuan da fırtına biçiyor.” sözlerine yer verdi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Norveç’de geçtiğimiz yıllarda gerçekeleşen ve 77 kişinin ölümüyle sonuçlanan katliamda da benzer hazırlıkların olduğunu ifade etti.  Teröristlerin aynı motivasyondan hareket ettiğini belirten Doktor Tarhan, “Yeni Zelanda’daki saldırıya benzer bir şekilde Norveç teröristi, olaydan önce kıyamet senaryosu tarzı yazılar kaleme almıştı. Bu şahıslar birden eline silah alıp sağa sola saldırmıyorlar. Bu insanların inandığı ve dava edindiği yüksek değerler var.” dedi.

BM dahil herkesin terör saldırısına tepki vermesi gerektiğini belirten ve sözlerini, “Bu kişilere teflon kişilik tanımlaması yapılır. Suçluluk duymazlar, vicdan azabı çekmezler.” şeklinde devam ettiren Prof. Dr. Nevzar Tarhan, “Dünyadaki korku ve düşman politikalarının giderilmesi gerekiyor. BM dahil herkesin bu olaya tepki göstermesi gerekiyor. Gerekli tepki gösterilmezse bu şahıslar saldırılarına devam edecektir.” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

aksam.com.tr

Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir