Yörünge Dergisi

"Türkiye’nin Entelektüel Aklının Buluşma Noktası"

Çarşamba, Ağustos 17, 2022

Ankara, James Jeffrey’i İkna Etti TSK Fırat’ın Doğusuna Operasyonu Başlattı!

Takip edenler bilir; 30 Kasım 2018’de “PENTAGON’da derin anlaşma! Suriye’deki ABD üsleri Türk ordusuna bırakılacak!” başlığıyla Ankara ile Washington arasındaki mutabakatı gündeme getirmiştim.

Ankara ile Washington arasında Suriye’de PKK/PYD/YPG kantonlarına ve askeri üslere yönelik mutabakat hazırlığını anlamakta zorlandıklarından hemen böyle bir yakınlaşmanın Rusya ile Türkiye’nin arasını açabileceğini ileri sürüyorlar.

Rusya, Türkiye’den Montrö Boğazlar Sözleşmesini uygulamasını talep ediyor…

Oysa Rusya, Suriye’deki deniz ve hava üsleri sayesinde Akdeniz’deki güvenliğine yönelik tehditleri ortadan kaldırmış durumda.

Rusya için en önemli güvenlik tehdidi, Ukrayna’ya Karadeniz ulaşmak isteyecek ABD deniz kuvvetlerinin Karadeniz’e sızması.

Bu nedenle Türklerden beklentileri Boğazlardan Amerikan savaş gemilerinin geçmesine izin vermemesi.

Türkler, Birinci Dünya Savaşında Çarlık Rusya’sına yardım etmek için İngiliz donanmasının Çanakkale Boğazındaki tahkimatı yarıp geçmesine izin vermediyse, şimdi de benzer bir tasarrufta bulunmaları isteniliyor.

Suriye’de Fırat’ın doğusunda yer alan bölgede TSK ile PENTAGON arasında varılan mutabakata itiraz etmiyorlar.

ABD Suriye temsilcisi James Franklin Jeffrey, Türklerin tezini destekliyor…

Ağustos 2018’de ABD, Suriye Özel Temsilciliği görevine Türkiye’nin yakından tanığı bir ismi görevlendirdi.

Türk basınında görevlendirilmesiyle ilgili Türkiye dostu olduğunu öne çeken haberler yayınlandı.

Bu haberler boşuna değildi.

Jeffrey, makalelerinde ve konuşmalarında, “Kürt meselesi nedeniyle Türkiye’yi dışlamanın hiçbir stratejik anlamı yoktur. Suriye’deki varsaydığımız müttefikimiz (Türkiye) ile ortak bir zeminde buluşmadan, ABD’nin bu ülkede İran ve Rusya’nın direnci karşısında askeri ve diplomatik olarak pek bir şey başarabilmesi imkânsızdır” görüşünü, ABD’de güçlü bir Türkiye karşıtlığı oluştuğu dönemde ısrarla gündemde tutmuştu.

Ayrıca Jeffrey, 15 Temmuz darbe girişimi, terörle mücadele gibi konularda Türkiye’ye destek olan bir ABD’li diplomat.

Jeffrey, PKK ile YGP’nin aynı örgüt olduğunu dile getiriyordu…

Washington Yakındoğu Politikası Enstitüsünde kıdemli Orta Doğu uzmanı olarak görev yapan Jeffrey, Washington’da katıldığı birçok panelde Türk-Amerikan ilişkilerinin önemine vurgu yapmış ve PKK ile YPG’nin özünde aynı örgüt olduğunu dile getirmişti.

1946’da dünyaya gelen Jeffrey, 2008-2010 yılları arasında Türkiye’de, 2010-2012 yılları arasında ise Irak’ta görev yapmıştı.

1946 doğumlu James Franklin Jeffrey, Türkiye’de görevlendirilmeden önce, Başkan George W. Bush’un Ulusal Güvenlik Danışmanıydı.

2008’de Amerika Birleşik Devletleri’nin Ankara Büyükelçisi olarak 2008-2010 arasında bu görevi üstlenmişti.

Ankara’dan sonraki istikameti Bağdat Büyükelçiliği olmuştu.

James F. Jeffrey, iyi derecede Almanca, Fransızca ve Türkçe biliyor.

James F. Jeffrey Temsilci olunca ilk önce Ankara’ya geldi!

ABD Dışişleri Bakanı tarafından atandıktan sonra, Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi James Franklin Jeffrey ve Mike Pompeo’ın, ABD Dışişleri Bakanı olduktan sonra atadığı 5 ‘özel temsilci’den biri olan Suriye ve Yakın Doğu İşlerinden Sorumlu Özel Elçi Joel Rayburn, Eylül 2018’de yeni görevleri doğrultusunda Ankara’ya gelmişlerdi.

Suriye krizinin BMGK’nin 2254 sayılı kararı uyarınca çözülmesi konusunda ABD ile Türkiye arasında süregelen işbirliğinin önemini vurgulamak amacıyla Türk muhataplarıyla görüşmeler gerçekleştirdiler.

James F. Jeffrey’in Türkiye temasları ve Gaziantep- Şanlıurfa’daki toplantılarının arka planı…

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi James Jeffrey ile Suriye ve Yakın Doğu İşlerinden Sorumlu Özel Elçisi Joel Rayburn, 8 Aralık tarihinde Amerikalı ve Türk askeri yetkililerle buluşmak, Suriyeli mülteciler, sivil toplum temsilcileri ve Suriye üzerine çalışan siyasi gruplarla görüşmek üzere Gaziantep’i ziyaret etti.

James F. Jeffrey’in heyetinde Joel Rayburn haricinde, Maslahatgüzar Jeffrey M. Hovenier ve ABD Adana Başkonsolosu Alejandro “Hoot” Baez, kapatılan Şam Büyükelçiliği sorumlusu Robert S. Ford, ABD Büyükelçiliğinden Ateşe Aaron Seth Rosler bulundu.

Ayrıca Suriye’de görevli üst düzey ABD’li askerler de toplantıda yer aldı.

Jeffrey ve Rayburn Suriye sınırını geçti…

Büyükelçi Jeffrey ve Rayburn, Suriye sınırını geçerek Menbiç yol haritası çerçevesinde ortak devriye görevi eğitimindeki Türk ve Amerikalı askerleri ziyaret etti.

Her iki tarafın askeri yetkilileriyle Suriye krizinin çözümü yönünde ABD ve Türkiye arasındaki benzersiz askeri işbirliğini masaya yatırıldı.

Jeffrey ve Rayburn, ayrıca Suriye’de istikrar projelerinin uygulanmasında çalışan bir dizi sivil toplum yetkilisi ve Suriyeli mülteci sözcüleriyle bir araya geldi.

Temasları boyunca Jeffrey ve Rayburn ikilisi, ABD’nin Suriyelilere yönelik hayat kurtaran insani yardım sağlama kararlılığını bir kez daha teyit etti.

Jeffrey ve Rayburn; ülkeleri dışında yaşayan Suriyelilerin karşı karşıya olduğu sorunları ve BMGK’nin 2254 sayılı kararı çerçevesinde Suriye liderliğinde, Suriyelilerin sahip çıktığı bir siyasi sürecin gerekliliğini görüştü.

Bu temasların bir kısmı Şanlıurfa’da gerçekleştirildi…

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Kobani Yöneticisi Eli Temmo, Büyükelçi Jeffrey ve Rayburn ile Şanlıurfa’da bir toplantı düzenlendiğini söyledi.

ENKS, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin Kürdistan Demokratik Partisi’ne (KDP) yakınlığıyla biliniyor.

DSG’nin elindeki Fırat’ın Doğu bölgesi için Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ile Şanlıurfa’da özel bir görüşme gerçekleştiren James Jeffrey, ABD’nin Kobani dışında yaşayan 200 bin Kobanilinin kente dönmesini istediği belirtti.

ENKS Kobani Yöneticisi Eli Temmo; Büyükelçi Jeffrey’in kendilerine, “Türkiye’nin Suriye Anayasa Komisyonu üyeleri konusunda Rusya ve İran’ın verdiği isimleri kabul etmediğini, ABD ile Türkiye’nin Fırat’ın doğusu için anlaştıklarını söylediğini” ifade etti.

ABD heyeti önce Zeugma Müzesi, sonra Göbekli Tepe’yi gezdi…

Gaziantep, Şanlıurfa ve Menbic’de temaslarda bulunan James F. Jeffrey, Joel Rayburn’la birlikte Maslahatgüzar Jeffrey M. Hovenier ve ABD Adana Başkonsolosu Alejandro “Hoot” Baez, kapatılan Şam Büyükelçiliği sorumlusu Robert S. Ford, ABD Büyükelçiliğinden Ateşe Aaron Seth Rosler’de heyette yer almıştı.

Amerikalı Heyet; yoğun toplantı gündemine rağmen “Çingene Kızı” mozaiğinin sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi’ni ve yaklaşık 6 yıl önce UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınan ve 1 Temmuz 2018’de Dünya Miras Listesi’ne dahil edilen Şanlıurfa’daki Göbeklitepe kazı alanını gezdiler.

Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Aralık sonunda Menbiç’te PYD ve YPG kalmayacak!

ABD Dışişleri Bakanlığı ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’in Ankara temasları ile ilgili Voice Of Amerika’da bilgi notu paylaştı.

James Jeffrey’in verdiği bilgiye göre; Ankara’da yapılan Suriye konulu 3. ortak çalışma grubu toplantısının ardından şu ifadeler kaydedildi:

ABD’nin Menbiç’te bulunan PYD ve YPG üyelerinin ayrılması ve yerel konseyler ile yerel askeri personel arasında bu örgütlerin üyelerinin yer almaması konusundaki taahhütünü yerine getirerek güvenlik incelemesi (vetting) yapılıyor.

Yılsonuna kadar kriterleri mümkün olan en kısa sürede sağlandığından emin olmak için bazı adımlar daha atılacak. Bunların bazıları, Aralık sonuna kadar tamamlanacak.

Ankara Washington mutabakatını deklare etti…

Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ile Türk yetkililerle görüşmesinin ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın “Türkiye’nin güneyinde terör koridoruna izin vermeyiz” sözleri Ankara ile Washington arasında mutabakatın deklare edilmesinden başka bir şey değildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay; “Fırat’ın doğundaki terör koridorunu parçalayacağız”

TBMM Genel Kurulunda, 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesin hesap Kanunu Tasarısı’nın tümü üzerindeki görüşmelerde yürütme adına söz alan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “İdlib’te Rusya ile vardığımız ve İran tarafından da desteklenen mutabakat sayesinde, çok büyük bir insani kriz yaşanmasının önüne geçtik. Şimdi de gündemimizde Fırat’ın doğusunda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu parçalamak vardır” açıklamasını yaptı.

Sonuç, ok yaydan çıktı. ‘PENTAGON’da ki derin anlaşma devrede…

Ömür Çelikdönmez, dikGAZETE.com

Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir