Yörünge Dergisi

"Türkiye’nin Entelektüel Aklının Buluşma Noktası"

Perşembe, Aralık 1, 2022

İki Kız Kardeşi Suudiler Mi Öldürdü?

ABD’DEN SİYASİ SIĞINMA İSTEMİŞLERDİ

Suudi Arabistan yönetimi, yine kuşkulu bir cinayetle gündemde. ABD’den siyasi sığınma isteyen Suudlu iki kız kardeş New York’taki Hudson nehrinde ölü olarak bulundu. Kızların annesi, Suudi Büyükelçiliği’nden, “ABD’yi derhal terk edin” diye uyarı aldıklarını söyledi.

ABD’den siyasi sığınma isteyen iki kız kardeş, Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçiliği’nden gelen tehdit telefonu sonrası evlerinden 350 kilometre uzakta ölü bulundu. Riyad rejiminin hedeflerinden biri olan ünlü gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’da vahşice öldürülmesinden sonra dünya gündemi bu kez Farea kardeşlerin New York’taki ölümüyle yankılanıyor. Alınan bilgiye göre 16 yaşındaki Tala Farea ile 22 yaşındaki Rotana Farea, üniversitede okuyan erkek kardeşleriyle birlikte kaldıkları Virginia’dan 24 Eylül’de ayrıldı. Bu tarihten bir süre önce ABD makamlarına başvurarak ‘siyasi sığınma’ talep eden iki kız kardeş, Virginia’dan ayrılmalarının ardından kayıplara karıştı. Birlikte New York’a geldiği belirlenen Tala ve Rotana, kaybolmalarından tam bir ay sonra, 24 Ekim’de Hudson nehrinde cesetleri rıhtıma vurmuş halde bulundu. Kızların vücudunun birbirine bantlanmış halde olduğu ve travma izi olmamasından ötürü suya ‘canlı’ halde atılmış olabileceği belirtiliyor.

Gizemli cinayeti araştıran New York polisi, cesetlerin henüz çürümemiş olmasından ötürü, kızların su yüzüne vurduğu 24 Ekim’den kısa bir süre önce öldürülmüş olabileceğini bildirdi. İki kızın annesinin polise söyledikleri ise, Cemal Kaşıkçı’yı infaz eden güçlerin ABD’deki tüm ‘muhalif’ Suudileri hedef aldığı şüphesini doğurdu. Kızların annesi, cesetlerin bulunmasından henüz bir gün önce Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçiliğinden telefon geldiğini ve yetkilinin telefonda kendisine, “Kızlarınız ABD’den siyasi sığınma talep etmiş. Göçmen statünüz tehlikeye girdi. ABD’yi derhal terk edin” dediğini söyledi. 2015 yılında Suudi Arabistan’ı terk ederek ABD’ye yerleşen ailenin, yurtdışındaki rejim muhaliflerini ‘avlayan’ Riyad emrindeki timler hedeflenmiş olabileceği belirtiliyor.

Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir