Yörünge Dergisi

"Türkiye’nin Entelektüel Aklının Buluşma Noktası"

Salı, Eylül 26, 2023

İstanbul Havaalanı Olsun

ADİL GÜLMEZ ANALİZİ
YENİ HAVA LİMANI HAKKINDA TARTIŞMALARI BİTİRECEK ÖNERİ: 

Tartışmalar aylar önce başladı. Aklına gelen herke sordu; İstanbul’a yeni kazandırılan 3. Hava limanının ismi ne olsun? Gerek sosyal medyada gerekse klasik medyada sayısız anket ve yazı yayınlandı. Farklı öneriler, isim yakıştırmalar havalarda uçuştu. Herkesin kendine göre bir gerekçesi vardı. Kimi, haklı kimi de ne alaka dedirtecek cinsten

Dikkat Çeken Öneri

Bir öneri vardı ki bütün dikkatler onun üstünde temerküz etti. Mademki yeni yapılan hava alanına hangi ismin verileceği bu kadar tartışılıyor öyleyse tartışmaları bitirecek bir isim bulmalıyız. O isim “Uluslararası İstanbul Havaalanı” olsun. Kimsenin itirazı olmaz. Böylece kendi aidiyetini 3. Hava limanına vermek isteyerek işte bu ülkede bizim dediğimiz olur diye böbürleneceklerin hevesleri kursaklarında kalmış olur.

Atatürk İsmi Kalsın

Diğer taraftan 3. Havalimanına taşındıktan sonra millet Bahçesi’ne dönüştüreleceği açıklanan Atatürk Havaalanı da Atatürk Millet Bahçesi olsun. Bir kısım istemezükçü provakatiflerin çamur atmalarına izin verilmesin. Böylece Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın ismi silinmemiş olur. Milli birlik ve beraberlik için en makul öneri bu olsa gerek.

Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir