Yörünge Dergisi

"Türkiye’nin Entelektüel Aklının Buluşma Noktası"

Pazar, Eylül 24, 2023

CIA Direktörü Haspel Neden Türkiye’ye Geldi?

CIA Direktörü Gina Haspel, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Arabistan konsolosluğunda öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında Trump’ın isteği üzerine dün akşam Türkiye’ye geldi. Görünürdeki sebep bu. Ama perde arkasındaki gelişmelere bakılırsa Türkiye’deki yönetim krizinin alarm vermesi bence bu ziyaretin en önemli gerekçesi. Danıştay’ın ‘Andımız’ kararı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “-Cumhur İttifakı’nın kendileri açısından son bulduğunu” söylemesi, kötür taşları yerinden oynattığı gibi Türkiye’de yeni bir yönetim arayışının kapısını aralamakla kalmıyor, kuvveden fiile geçiyor.

Gina Haspel ayağının tozu ile önce FBI ve CIA’nın Ankara’daki ofis başkanlarından ABD Büyükelçilik binasında brifing aldı. Ankara’daki siyasi dengeler, Türk ordusunun Suriye’deki hareketliliği ve olası Menbiç operasyonu, Cemal Kaşıkçı cinayeti, Ankara Moskova ilişkileri, Güney Akdeniz’deki doğal gaz ve petrol eksenli gelişmeler ile İran’daki durum başta olmak üzere birçok konu masaya yatırıldı. Ardından Haspel, MİT Başkanı ile de bilgi alışverişinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın grup toplantısı sonrası Gina Haspel’i Beştepe’de kabul etmesi bekleniyor.

Kaşıkçı cinayeti üzerinden Ankara Riyad Washington üçgeninde ilginç diyaloglar yaşanıyor. Temaslar basit bir dedektiflik paylaşımının ötesinde. ABD ve Suudi Arabistan’ın bölgedeki işbirliğini yakından ilgilendirir mahiyette. ABD İran’a yönelik operasyonların maliyetini ve taşeronluğunu Suud rejimine yıkmak için uğraşıyor. Ayrıca Suriye’deki DAEŞ/El Nusra ve PYD/YPG terör örgütlerinin finansörü Suud sermayesi. Suudiler Amerikalıların zorlamasıyla girdikleri bu süreçten bir an önce çıkmak isteseler de paçayı kaptırdıklarından debelendikçe batağa saplanıyorlar.

Türk güvenlik ve haber alma birimlerinin fiziki ve teknik takip neticesinde elde ettiği, ses ve görüntü kayıtlarının yanı sıra konsolosluk çalışanlarının ifadeleri, Suudi Arabistan yönetimini köşeye sıkıştırdı. Türk yetkililerin açıklamalarıyla dünya kamuoyunun gözleri Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine çevrildi. Amerikalı sığır çobanları da bu elim olayı kendi çıkarları için kullanmayı amaçladıklarından Suud rejimine hem sopa gösteriyor hem havuç. AK Parti genel başkanı Erdoğan’ın bugünkü grup toplantısında Kaşıkçı cinayetinde ismi geçen Suudi diplomatların olay yeri İstanbul’da yargılanması gerektiğini belirtmesi, Türkiye’nin bu işin peşini bırakmayacağını gösteriyor. Derler ya “Baba bir hırsız yakaladım, oğlum getir. Gelmiyor baba. Bırak gitsin… Gitmiyor baba”… Bu durum da tam böyle.

Haspel Türkçe, Farsça ve Rusça biliyor. Haspel; Türkçe’yi 2000 yılında CIA’nın Ankara merkezinde istasyon şef yardımcısı olarak çalışırken öğrenmişti. 1 Ekim 1956 doğumlu Gina Cheri Haspel, genlerinin ve biyolojik özelliklerinin % 92.08’i beyaz veya Kafkas, % 4.95’i Hispanik yani İspanyol olan bir aileden geliyor. Gina Haspel’in istihbarat dünyasındaki tecrübesi 30 yıldan fazla. CIA Londra istasyon şefi olmadan önce Orta Avrupa, Türkiye ve Orta Asya’nın bulunduğu bölgelerde uzun süreli yurtdışı hizmetlerde bulundu. Usame Bin Ladin’in yakın çevresine sokulan ender isimlerden. Türkiye’de bulunduğu yıllarda İstanbul’da mühtedi Amerikalı kadın kimliğiyle İslami cemaatlerle ilgili bilgi topladı. Türkçe ve Farsçası oldukça iyi olan Gına Haspel, İstanbul ve Ankara’yı yakından tanıyor. Haspa pardon Haspel, hasbelkader servisinin elde ettiği bilgi ve analizleri bir numara ile paylaşmaya geldi! Demek korku Amerika’yı sarmış!

Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir