Yörünge Dergisi

"Türkiye’nin Entelektüel Aklının Buluşma Noktası"

Çarşamba, Haziran 19, 2024

Bakan Ziya Selçuk:

– 3600 EK GÖSTERGE KASIM’DA AÇIKLANACAK
– ANDIMIZ HUKUKİ BİR MESELE
– 5 YAŞINDA OKULA BAŞLANMAZ
– 16 SAAT DERS YARIYA DÜŞÜRÜLECEK
– ÇOCUKLAR ÜZERİNDEN MUHALEFET YAPILAMASIN

Anadolu Ajansı’nın Editör Masası’na konuk olan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “3600 ek göstergeyle ilgili Öğretmenler Günü’nde bir haberimiz olacak” müjdesini verdi. Öğrenci Andı’nın hukuki bir mesele olduğun söyleyen Selçuk, “Türkiye’nin eğitim meselesini yoluna koyduğumuzda işimiz bitmiyor, asıl o zaman başlıyor. Yoğun bakımdan çıkalım sonra dünya ile mücadele etme imkanımız doğsun” diye konuştu.

Bakan Selçuk, Danıştay’ın ‘öğrenci andı’ kararıyla ilgili, “Hukuki süreç yürüyor. Burada oturup da bir şekilde ateş etmenin, ‘Bu böyledir, bu böyle değildir’ demenin benim hem tabiatım icabı hem de şu arada eğitimin menfaati icabı, bunun bir hukuki süreç olduğunu söylemekle iktifa ediyorum” dedi.

Selçuk’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

– LGS sınavından dün örnek sorular yayımladık. Hangi dersten, ne tür sorular çıkacağını her ay yayımlayacağız. Mesele bir kademeler arası geçiş meselesi değildir, mesele bir çocuğun hayatıdır, geleceğidir. Biz burada sınavın adını değiştirsek, sınavın tekniğini, yöntemini değiştirsek inanın bir mesafe alamayız.

‘Yoğun bakımdan çıkalım sonra dünya ile mücadele etme imkanımız doğsun’

– (LGS) Sonuçta ulaşmak istediğimiz yer, belli bir süre sonra sınavla öğrenci alan okul sayısını azaltmak… Seneye cüzi bir miktarda olacak ama 3 sene içerisinde yaklaşık yüzde 40 kadar azalacaktır.

– Türkiye’nin eğitim meselesini bir yoluna koyduğumuzda bizim işimiz bitmiyor, asıl işimiz o zaman başlıyor. Mecazi olarak, yoğun bakımdan çıkalım sonra dünya ile mücadele etme imkanımız doğsun.

– İmkanları en iyi olan okulumuzla imkanları en kötü olan okullarımız arasındaki fark çok yüksek. Yüzde 60’ların üzerinde bir fark var okullarımızın imkanları arasında.

– İlk kez felsefesiyle, teorisiyle, yöntemiyle, tekniğiyle bütünsel bir sistem yaklaşımı içerisinde bir sistemin bütün alt sistem ve birleşenlerinin eş zamanlı olarak dönüştürülmesi hedefleniyor.

‘Mesele çocuğu ölçmek değil, sistemi ölçmek’

– (Sınav sistemi) Mesele çocuğu ölçmek değil, mesele sistemi ölçmek.

© AA / MUHAMMED SELIM KORKUTATA

– (Öğretmenlik Meslek Kanunu) Öğretmen, 657’nin içerisinde sıkışmış vaziyette. Kendisine özel kanun yok. Halbuki bunların ataması, yükselmesi, disiplin meselesi, kariyer meselesi, ek göstergesi, tazminatları hepsi aslında özelleşmeli.

– (3600 ek gösterge) Bununla ilgili 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde bir haberimiz olacak.

– Ders saatlerinde çok büyük bir azalma olmaz ama ders çeşidinde azalma olur. Teneffüsler aslında bizim en önemli derslerimiz. Çünkü çocuklar teneffüslerde çok şey öğreniyor, paylaşıyor, sosyalleşiyor, problem çözmeyi öğreniyorlar.

‘5 yaşında ilkokula başlanmaz’

– 5 yaşında ilkokula başlanmaz. Bizim bunu yeniden tanzim etmemiz gerek. Burada önümüzdeki yıl bir düzenleme yapılacak.

– (Anaokulunun zorunlu eğitim kapsamına alınması) Bu, üçüncü yılda başlayabilecek bir proje. Bunu hemen başlatamayız, böyle bir altyapımız yok.

– Meslek liseleri için genel beceri testi oluşturuyoruz. Mesleki ve teknik eğitimi öne çıkaracağımız, pozitif ayrımcılık yapacağımız çok özel bir dönem başlıyor.

– 2016 yılında atanmış sözleşmeli öğretmenlerimiz, dördüncü yılını bitirdiğinde şu anki kadrolu öğretmenlerimiz gibi tayin isteme ya da başka haklara sahip olacak.

– Dershane arayışını ortadan kaldırmak bizim taahhüdümüz. Bunu yaparken çocuğa Türkiye’nin en iyi öğretmenleriyle karşılaşma fırsatı vereceğiz.

– 16 saat ders meselesi azalacak, belki yarıya yakın azalacak.

‘Muhalefet ihtiyacının çocuklar üzerinden giderilmesine karşıyım’

– Üniversite sınavı, üniversitede gerekli bilgileri yoklayan sınavdır. Bunun orta vadede oraya doğru evrilmesi gerekiyor.

© AA / ARIF HÜDAVERDI YAMAN

Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir