Cumhur İttifakı, İttifak Alanını Genişletti

Daha önce defalarca ifade ettiğim gibi, Cumhur İttifakında mutlak ittifak yani her il ve ilçe tek tek ele alınarak ittifak yapılması şart idi.
Bunun da anlamı 81 ilin tamamında ittifak yapılmasıydı.
Bu ittifak bazı illerde seçimin dostlukla geçmesi biçiminde olacaktı.
Yani bazı yerlerde adayların tek olmasına gerek yoktu.
Daha önce burada paylaştığım gibi, bazıları büyük şehir olan bu illerin sayısı 42 idi.
Bir başka ifadeyle bu 42 ilde Cumhur İttifakının iki partisi de ayrı ayrı seçime girseler bile, seçimi birisinin kazanacağı ve CHP-İP-SP-HDP ittifakından fazla oy alacakları belli gibiydi.
Bu durumda Cumhurun ittifak yapacakları illerin sayısı 39 oluyordu.
Fakat seçim havası bazı dengeleri değiştirmiş olmalı ki, AK Parti ve MHP ittifak yapacağı illerin sayısını 13 artırarak 52’ye çıkardı.
Çok da iyi etti…
Mesela benim hesabıma göre, kendi ilim Bolu’da Cumhur İttifakının partileri seçime ayrı girdiklerinde bile, ikisinden birisi seçimi kazanacak gibi görünürken, CHP sevilen bir ismi Belediye Başkanlığına aday gösterdi.
İki dönemdir Bolu Milletvekili olarak görev yapan Tanju Özcan, kapısının halka açık olmasıyla seçmenin beğenisini ve muhabbetini kazanmış birisidir.
Bolu’da CHP’nin böyle bir aday çıkarması üzerine, Cumhur İttifakı seçime ayrı girmekten vazgeçti ve AK Parti adayıyla seçime girmeye karar verdi.
Bir dönem Bolu Milletvekili olarak görev yapan Fatih Metin, umarım MHP’nin desteğiyle seçimi kazanır.
Fakat işinin zor olduğu aşikar…
Bu arada şunu söylemeliyim:
CHP keşke her ilde ve ilçede Tanju Özcan gibi kendi içinden yetişen, halkla bütünleşmiş adaylar çıkarsa da, sağ ve sol siyaset arasında ciddi bir rekabet yaşansa ve ülkemiz kazansa…

Seyit Mehmet Şen

Cevap Yazın